Panele słoneczne – do czego można je wykorzystać?

Zmniejszenie emisji pyłów, gazów, redukcja zanieczyszczeń przedostających się do środowiska i proekologiczne zachowania to bardzo modne i często poruszane w przestrzeni publicznej zagadnienia. Od wielu lat specjaliści biją na alarm i mówią o potrzebie przejścia na odnawialne źródła energii. Można zauważyć, że zainteresowanie nimi stopniowo rośnie. To nie tylko ulga dla środowiska, ale także oszczędność finansowa dla wielu osób.

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii można zaobserwować już w wielu dziedzinach. Energia słoneczna zasila laptopy, telefony, lampy ogródkowe, latarnie uliczne, małe radia, tablice świetlne, znaki drogowe i wiele tego typu urządzeń. Z powodzeniem funkcjonuje jako przydomowa instalacja, wytwarzająca prąd na potrzeby indywidualne użytkowników.

Proste i użyteczne

Panele słoneczne to wbrew pozorom bardzo proste technicznie instalacje zbudowane z ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą w jedną płaszczyznę. Służą do przekształcania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Panele wytwarzają prąd stały. Jego natężenie jest zależne od dawki promieniowania w danym momencie. To ile zestawów zainstalujemy zależy też od zapotrzebowania. W małym domku jednorodzinnym czy letniskowym będzie ono kilkakrotnie mniejsze od tego w przedsiębiorstwach czy fabrykach.

Z prostoty tej instalacji wynika wiele zalet. Nie posiadają części mechanicznych przez co nie ulegają awarii. Zatem niekonieczne są remonty, serwisy, konserwacje, które jak wiadomo zawsze generują dodatkowe koszty. Ponadto to niesamowicie wytrzymałe instalacje. Producenci dają im nawet 20 lat gwarancji.

Wsparcie finansowe  

Instalacja paneli wiążę się z pewnym nakładem finansowym. W zależności od wielkości zestawu i jego mocy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena takiej instalacji to nie tylko koszty związane z zakupem poszczególnych elementów, ale też koszty projektu, montażu i wszelkich prac koniecznych do wykonania. Warto mieć na uwadze, że to jednorazowy wydatek, który bardzo szybko się zwróci, a w przyszłości będzie obfitował w oszczędność.

Nie każdy człowiek może sobie na to pozwolić. Dlatego powstał specjalny program mający na celu wsparcie finansowe dla osób chcących przejść na zasilanie energią słoneczną. Wystarczy udać się do odpowiednich instytucji i złożyć stosowny wniosek. Program staje się coraz bardziej powszechny i łatwo dostępny. Inwestycja zwraca się niezwykle szybko, to kwestia nawet siedmiu lat. W dłuższej perspektywie jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie.

Panele słoneczne to doskonałe rozwiązanie dla obiektów położonych w odległych zakątkach od aglomeracji miejskich, gdzie podłączenie sieci energetycznej może być nie lada wyzwaniem. Po co martwić się o to skoro w prosty sposób można stać się samowystarczalnym w zakresie prądu. Promienie słoneczne miejscami z mniejszym lub większym natężeniem, ale docierają wszędzie.

Tekst powstał we współpracy z firmą Suntrack.pl.